MİKRO SENTETİK FİBER DONATI

Nemi bünyesine alma özelliğine sahip micro lifler, taze beton aşamasında liflerde tutulan nemi, beton prizini aldıkça betona geri verilerek içten kürleme etkisi sağlar. Böylece, ısı ve rötreye bağlı çatlakların oluşumu minimize eder ve daha yüksek yapısal bütünlük sağlar.

Ürü​n Özellikleri

  • Hızlı reaksiyon, kalıp ihtiyaçlarını en aza indirir

  • Hızlı yerleştirme hızı

  • Ürün reaksiyonu sırasında düşük formaldehit emisyonları

  • Ürün enjeksiyon ve püskürtme tekniklerine izin verir

  • Çift amaçlı sistem; tabaka enjeksiyonu ve boşluk doldurma

  • Su akışına karşı enjeksiyon mümkündür

  • Yüksek köpük faktörü; daha düşük ürün tüketimi

Sektörler

Tünel ve İnşa​at Uygulamaları

OneShot Mikro Fiber Reinforcement webp
bfdfcd2e9b8e58d1ba6b63133792297b

Projelerinizi bir sonraki seviyeye taşımaya hazır mısınız?

FMY Kimya’nın mühendislik hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgi alın

Son Yazılar

Teklif Formu

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
İsim Soyisim

Dayanıklı Yapılar İçin Güvenli Çözümler

Betonunuzu daha sağlam, daha dayanıklı hale getirin, bizimle birlikte kazanın.

Sıkça Sorulan Sorular

– Çatlak kontrolü amaçlı hasır donatıya alternatiftir.

– Betonun darbe ve aşınma direncini arttırır.

– Döşeme betonunun eğilme dayanımını arttırır.

– Korozyona uğramaz.

– Çatlak riskini düşürür.

– Taze betonda kohezyonu arttırır, kanamayı (terlemeyi) azaltır.

– Çatlaklar henüz mikro seviyedeyken oluşumlarını önler, yoğunluklarını düşürür.

Beton dökümü sonrasında kurumaya başlayan beton su ve nemini kaybederek büzülmeye başlar. Bu büzülmeye bağlı olarak da gerilerek betonda çatlaklar oluşur. Beton içerisinde homojen olarak dağılmış olan polipropilen mikro lifler bu noktada devreye girerek betondaki gerilimi azaltır ve çatlakları önler. Mikro sentetik fiber liflerin kullanımı betondaki bu gibi sorunları önler.

 
 

Mikro Sentetik Fiber, beton santrallerinde ya da saha operasyonlarında direkt olarak transmikserin içerisine, daha önceden hesaplanıp belirlenmiş dozaja uygun olarak, belirli zaman aralıklarıyla eklenir. Dozajın tamamı eklendikten sonra 7-8 dakika mikserde yüksek devirde döndürülüp, liflerin homojen olarak karışması sağlanmalıdır.

 
 

OneShot Mikro Sentetik Fiber Donatılar suda çözünebilme özelliğine sahip ambalajlarda gönderilir. Beton santrallerinde direkt olarak mikserin içerisine atılarak kullanılır.

İhtiyaca göre dozaj hesaplaması yapılır ve istenilen ölçülerde paketlenerek kullanıma hazırlanır.

OneShot Mikro Sentetik Fiber Donatılar suda çözünebilme özelliğine sahip ambalajlarda gönderilir. Beton santrallerinde direkt olarak mikserin içerisine atılarak kullanılır.

İhtiyaca göre dozaj hesaplaması yapılır ve istenilen ölçülerde paketlenerek kullanıma hazırlanır.

Mikro fiber donatı liflerini uygulama sırasında direkt olacak şekilde transmikserin içine koyma yolu ile ekleme yapılabilir. Ancak bunu yaparken daha önce belirlenen dozajlara uygun işlem yapılmalıdır. Aynı zamanda ekleme işlemi belirli aralıklarla yapılmalıdır. Belirlenen dozun tamamı katıldıktan sonra 7-8 dakika kadar transmikserin yüksek devirde döndürülmesi gerekiyor. Bu sayede mikro fiber liflerin karışım içine homojen şekilde dağılması sağlanabilir. Mikro fiber donatının eklendiği beton mutlaka taze beton olmalıdır. Uygulama işlemi hazır betondan püskürtme betona kadar birçok beton türünde başarıyla uygulanabilir.
One shot Mikro sentetik fiber donatı betona katıldığında betonun ezilmeye karı dayanıklılığı büyük oranda yükselmektedir. Düz beton sıkıştırıldığında ilk çatlaklar kırılıyor ve bu çatlama başarısız olur. Betonlara özel olarak üretimi yapılan fiber donatılar betonu sıkı bir şekilde toplayarak bir arada tutar. Bu sayede betonda yüksek basınç ortaya çıkmaz. Mikro sentetik fiber donatıların kullanılması halinde değişken kanamaya bağlı olarak yüzeydeki su-çimento oranı düşmez. Bu sayede aşınma direnci ortaya çıkar ve beton yüzeyde yer alan su ve çimento oranı sabitlenir.
Betonda ortaya çıkan gerilmeler bir süre sonra betonun dayanıklığını aşmaktadır. Bu durumda mikro büzülme ile birlikte çatlaklar büyüyebilir. Bunu engellemek için mikro fiber donatıların mekanik blokaj etkisi kullanılır. Mikro sentetik fiber donatılarda bulunan iç destek sistemi çatlakların ortaya çıkmasına engel olur. OneShot mikro sentetik fiber donatı betonun tamamına düzgün dağılırsa yüzeye sızma durumu olan suya bağlı olan büyük kılcal damar genişlemelerini de ortadan kaldırır. mikro sentetik fiber donatı plastik çatlakların azalması ve azalan kanama sayesinde betonun geçirgenliğinin de düşmesine yardımcı olur.

Mikro fiber donatılar betona eklenmesi sırasında titiz hareket etmek gerekir. Doğru etkiyi göstermesi için katı ilave aşaması yapılır ve bu süreçte önerilen dozajlarda ekleme yapılmalıdır.  Aynı zamanda beton ile ekleme yapılırken mikro fiber donatıların karıştırma süresini iyi ayarlamak gerekir. Çakıl-kum eklemesinden sonra mikro fiber donatı eklenir. Daha sonra da yine taş-kum ekleme işlemi ile süreç tamamlanır.  Mikro fiber donatılar direkt olarak yüzeye eklenmemelidir. Detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Mikro sentetik fiber donatı yüksek sıcaklığa maruz kaldığında basınç dayanımı ve toklukta azalma görülür. Mikro fiber donatı uygulandığı betonun dayanıklı olmasını sağlar ve betonlarda çatlama şikayetleri ortadan kalkar.  Aynı zamanda betonun dökülmeye karşı direncinin de yükseldiği gözlemlenebilir.

Mikro sentetik fiber betona uygulandığında yüksek sıcaklıklarda eğilme tepkisi vermez. Bu bakımdan diğer elyaflara göre önemli avantajlar sağlar.